Marki dla Ukrainy

Szanowni Państwo,

Zapewne w polskich domach wojna tocząca się na Ukrainie stała się jednym z ważnych tematów poruszanych przez dorosłych, młodzież a może i dzieci. Rozmowom dotyczącym inwazji towarzyszy wiele emocji, pojawiają się pytania, niepokój, wiele wątpliwości. Młodzi ludzie mają silną potrzebę zaangażowania się w działania mogące stanowić wsparcie dla potrzebujących, wyrażenia swojej niezgody na zaistniałą sytuację, wspólnego działania. Przekonanie, że możemy zrobić choćby coś symbolicznego, daje ulgę. Jednocześnie unikanie beznadziejności i bezradności jest istotnym celem zapanowania nad dotykającym nas wszystkich  kryzysem. Prawdopodobnie wśród naszych szkolnych rodzin są takie, które już goszczą lub gościć będą u siebie uchodźców, niektórzy z Państwa udostępniają swoje mieszkania i serca potrzebującym, pomagając tak, jak tylko można.

Dlatego też jako Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze we współpracy z Urzędem Miasta Marki zdecydowaliśmy się zorganizować w Markach stałą zbiórkę rzeczową pn.: „Marki dla Ukrainy”, skierowaną zwłaszcza dla tych, którzy dotrą do naszego kraju i będą potrzebowali niezbędnych rzeczy, by móc przetrwać u nas trudny dla siebie okres.

Zachęcam Państwa gorąco do wzięcia udziału w naszej mareckiej akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Namawiam również do zaangażowania młodzież i dzieci w niesienie pomocy, by budować wśród młodych ludzi poczucie sprawstwa. Część z zebranych rzeczy zostanie przetransportowana bezpośrednio do wschodnich sąsiadów, część zaś przeznaczona dla rodzin, które będziemy gościć w Markach. Wiem, że możecie Państwo sami wspierać wschodnich sąsiadów, ale zaangażowanie dzieci pozwala przekierować ich myśli i działania w kierunku bezpośredniej pomocy innym, tworzy też wspólnotę.

Jednocześnie w przypadku trwającej wojny na Ukrainie nawet symboliczne wsparcie i wyrażenie solidarności ma ogromną moc dla jej obywateli. Choć zdarza się krytyka np. zmiany zdjęć profilowych w mediach społecznościowych, wbrew pozorom takie gesty mogą realnie pomóc – są symbolem wsparcia i empatii. Być może nasze dzieciaki mogłyby przygotować niebiesko-żółte wstążki i nosić je przypięte do ubrań po szkole (pewna grupa uczniów SP1 to Ukrainki i Ukraińcy), może poszczególne klasy wykonają plakaty zachęcające do niesienia pomocy i umieścimy je w szkole, może uczniowie będą tworzyć kartki z głosem poparcia i dołączać je do paczek darów zbieranych w naszej szkole. Myślę, że takie gesty to znak wsparcia i empatii, a choć nie da się ich zamienić na żołnierzy i pieniądze, potrafią dać siłę do walki z kryzysem, który w tej chwili przeżywa wielu zwykłych ludzi. My podejmujemy działania na miarę naszych możliwości.

Przygotowaliśmy listę rzeczy, które są potrzebne i które trafią do potrzebujących. Oto one:

  • kołdry, poduszki, koce – w każdych ilościach,
  • pieluchy małe rozmiary 1 i 2,
  • soczki, napoje, jedzenie dla dzieci do 2 roku życia, mleko modyfikowane,
  • szczoteczki do zębów dla dzieci, pasty do zębów dla dzieci, chusteczki nawilżające dla dzieci, kosmetyki dla najmłodszych, kremy do pielęgnacji noworodków,
  • napoje, woda, olej spożywczy, mąka i cukier, konserwy,
  • leki przeciwbólowe, bandaże (dla dzieci), bandaże elastyczne, kompresy, leki na kaszel, płyny odkażające,
  • naczynia jednorazowe, talerze, sztućce, duże kartony.

Na chwilę obecną prosimy o niedostarczanie odzieży. W centralnym magazynie przy ul. Dużej 3 jest jej już znaczna ilość i wymaga ona ciągłej segregacji.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą się przyłączyć. Zakładamy, że nasza pomoc będzie długodystansowa. Dary zostawione w naszej szkole i w innych miejscach naszego miasta odbierane będą systematycznie i składowane w centralnym magazynie, skąd odbywać się będzie ich dalsza dystrybucja do potrzebujących wsparcia uchodźców.

Zachęcam również wszystkich chętnych wolontariuszy do pomocy w pracach w magazynie przy ul. Dużej 4. Każda para rąk przyda się od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 21:00 i w soboty-niedziele w godzinach 12:00 – 16:00.

Szczegółowe informacje zamieszczamy na stronie marki.pl (zakładka „Marki dla Ukrainy”) oraz na Facebooku w grupie „Marki dla Ukrainy”.

Pomaganie czyni nas lepszymismiley

Życzę siły i nieustającej wiary w człowieka mimo tak trudnego czasu!

Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc

Przewodniczący Rady Rodziców