Pokazy naukowe w SP1

Uprzejmie informuję, iż zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wznawiamy w naszej szkole cykl zajęć naukowych mających na celu uatrakcyjnienie procesu nauczania oraz przybliżenie uczniom każdej z klas zagadnień związanych z chemią i fizyką – pierwsze zajęcia tego typu odbyły się tuż przed wybuchem pandemii COVID-19 w roku 2020.

Zajęcia prowadzić będzie firma „Pokazy bez Skazy” współpracująca z Fundacją Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pokazy będą formą profesjonalnego spektakularnego widowiska naukowego zawierającego eksperymenty i demonstracje, dostosowanego do wieku uczestników. Zajęcia odbywać się będą w „starej” sali gimnastycznej. Łącznie w 15-20 pokazach udział weźmie każda klasa z naszej szkoły, po 2-4 klasy na jednym pokazie.  

Harmonogram i tematyka pokazów przedstawia się następująco:

  • 17.11.2021 „Mechanika płynów – o zachowaniu gazów i cieczy” – klasy 6-8,
  • 24.11.2021 „Fizyczna i chemiczna natura koloru”- klasy 4-5,
  • Grudzień 2021 (termin w trakcie ustalania) „Bardzo klimatyczny pokaz – o temperaturze słów kilka” – klasy 1-3,
  • Grudzień 2021 (termin w trakcie ustalania) „Bardzo klimatyczny pokaz – o temperaturze słów kilka” – klasy 1-3.

W najbliższą środę 17 listopada 2021r. odbędą się zajęcia dla następujących klas:

  1. 9:00 – 10:00 klasy 7g, 7f, 8a
  2. 10:30 – 11:30 klasy 7e, 6a, 7d
  3. 12:00 – 13:00 klasy 6b, 7b
  4. 13:30 – 14:30 klasy 8b, 8d, 8e
  5. 15:00 – 16:00 klasy 7c, 8c

Ze względu na naukę zdalną pokazy dla klas 7a i 8f odbędą się w innym terminie.

Zajęcia w całości sfinansowane zostaną przez Radę Rodziców. W tegorocznej edycji zajęć naukowych udział wezmą wszystkie klasy SP 1.  

Dzięki wpłatom na fundusz Rady Rodziców jak dotychczas wszystkie imprezy i przedsięwzięcia organizowane przez Radę są bezpłatne dla uczniów naszej szkoły.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na zajęcia!

Pozdrawiam

Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc

Przewodniczący Rady Rodziców

Tematyka pokazów naukowych

Mechanika płynów – o zachowaniu gazów i cieczy

Co mają ze sobą wspólnego aerodynamika i hydraulika? Z pomocą licznych doświadczeń i eksperymentów będziemy poznawać właściwości otaczających nas płynów. Młodzież zapozna się z narzędziami wykorzystywanymi do rozwoju techniki rakietowej, kosmonautyki czy lotnictwa. Zaprezentujemy wyjątkowe właściwości otaczających nas cieczy i gazów.

Pokaz dla klas: 6, 7 i 8

Czas trwania: 60 minut

Fizyczna i chemiczna natura koloru

Czy świat mógłby istnieć bez kolorów? Czy istnieją kolory których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić? Co jest nad kolorem fioletowym, a pod kolorem czerwonym? Barwne reakcje i procesy pozwolą zbadać oraz

zrozumieć funkcję barw w przyrodzie i przybliżyć fizyczną naturę światła. Młodzież spojrzy na świat oczami innych zwierząt, dowie się kto i dlaczego ma najlepsze oczy w przyrodzie, oraz co z tym wszystkim ma wspólnego malarz Monet. Z wykorzystaniem profesjonalnych wskaźników pH, kolorowych i barwnych reakcji spojrzymy na światło z innej strony.

Pokaz dla klas: 4 i 5

Czas trwania: 60 minut

Bardzo klimatyczny pokaz – o temperaturze słów kilka

Podczas widowiska zabierzemy uczestników w świat wyjątkowo niskich temperatur, gęstości czy objętości. Będziemy badać właściwości suchego lodu (-78,5 C) oraz ciekłego azotu (-198,5 C), stworzymy model atmosfery z prawdziwą chmurą w środku. Porozmawiamy o chemicznej i fizycznej naturze spalania. Wszystko spięte bardzo ciekawą i rzeczową klamrą merytoryczną dzięki czemu widowisko jest naprawdę wyjątkowe i pozostaje na długo w pamięci uczestników.

Pokaz dla klas: 1, 2 i 3

Czas trwania: 60 minut