Marecki drogowy czteropak (PPP) – podejście drugie
Lisa-Kuli, Mickiewicza, Graniczna, ciąg Karłowicza -Sobieskiego-Modrzewiowa to ważne mareckie arterie, które mają istotne znaczenie dla potrzeb komunikacyjnych naszego miasta oraz dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców Marek. Dlatego w październiku br. ogłoszony został drugi przetarg na zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) w zakresie sfinansowania budowy, modernizacji i utrzymania wskazanych mareckich ulic.
Pierwszy przetarg ogłoszony pod koniec grudnia ubiegłego roku nie przyniósł rozstrzygnięcia z uwagi na brak ofert. Miał on zamknięty charakter ponieważ zgodnie z przepisami mogły w nim uczestniczyć jedynie podmioty, które wcześniej wyraziły zainteresowanie udziałem w postępowaniu i brały udział w dialogu konkurencyjnym.
Obecny drugi przetarg ma już charakter otwarty, skierowany jest do każdego zainteresowanego podmiotu realizacją zamówienia w ramach PPP. Wykonawca ma zapewnić finansowanie, wykonanie prac projektowych, budowę i eksploatację infrastruktury drogowej. Okres budowy każdej z ulic będzie trwał maksymalnie 36 miesięcy (poprzednio termin ten określony był na okres 24 m-cy) i rozpocząć się powinien nie później niż 6 miesięcy po dacie zawarcia umowy.
Na oferty wykonawców czekamy do 10 grudnia 2024 r. do godz. 12:00. O wyborze zdecydują trzy kryteria: cena, własne możliwości układania mas bitumicznych oraz budowy kanalizacji deszczowej.
Jeżeli otrzymamy oferty, które mieścić się będą w naszych możliwościach finansowych oraz żaden z oferentów nie złoży odwołania, finalnego partnera prywatnego poznać powinniśmy do końca kwietnia 2025 roku.
Zdecydowaliśmy się na realizację około 7 km dróg wraz z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, nowym oświetleniem LEDowym, kanalizacją deszczową i sanitarną oraz całą infrastrukturą podziemną w nowatorskiej formule PPP, ponieważ wniosek złożony w ramach rządowego programu Polski Ład na kompleksową modernizację wskazanych ulic nie znalazł aprobaty ówcześnie rządzących. Ponadto wynagrodzenie partnera za wybudowanie i utrzymanie dróg nie wlicza się do poziomu zadłużenia miasta, dzięki czemu środki te będzie można przeznaczyć na inne inwestycje infrastrukturalne w Markach. A są to niebagatelne kwoty, gdyż tylko szacunkowy koszt budowy to ponad 100 mln zł, a do tego dochodzi jeszcze opłata za utrzymanie dróg, co jest trudniejsze do oszacowania.
O potrzebie modernizacji wskazanych ciągów komunikacyjnych nikogo przekonywać nie trzeba. Trzymajmy zatem kciuki za sukces tego nowatorskiego w skali całego kraju przedsięwzięcia! O dalszych losach opisanego postępowania informować będę Państwa na mojej stronie i na moich profilach w portalach społecznościowych.